19415

 

A paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár Novemberi összejövetelünkön Kovács Pál államtitkár úr, aki a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felel, értékes-lelkes, információban bővelkedő előadásában az atomenergia fontosságáról  és a Paks II. projektről tájékoztatott bennünket.

Paks II. szerepe a villamosenergia-rendszerben címmel tartott prezentációja a mellékelt dokumentumban olvasható: Karcagi_öregdiákok_előadás_Kovács Pál

Az érdeklődők további híreket, információkat a www.paks2.hu oldalon találnak.  


 

Beszámoló-Program

Itt látható a beszámoló a Karcagi Öregdiákok Baráti Köre 2019/2020 évéről, valamint a 2020/2021 évi programja:

2020-2021_Beszamolo-Program.pptx 


 

Meghívó és program a 2020/2021 tanévre

2020. október első szombatján, 3-án lesz a szokásos karcagi találkozónk és a tisztújító közgyűlés, 11 órai kezdettel Gimnáziumunkban.

Kapcsolódó dokumentumaink:

A Karcagi Öregdiákok Baráti Köre programja a 2020/2021 tanévre, és az előző, 2019/20 évi programunk megvalósulása itt olvasható.


 

Elhunyt Kopasz Árpád (1948-2020) ny. rendőr dandártábornok, miniszteri díjas rendőrségi főtanácsos, a Szent László Szarvasgomba Lovagrend lovagja.

Gyászjelentés

 


 

B. Major László Emlékdíj

2020-ban az alábbi nyolc, matematikában tehetséges tanuló vehette át osztályfőnökétől a B. Major László Emlékdíjat:

  • Kovács Márton és Rigó Zoltán, 9. C osztály
  • Gulybán DánielPapp Levente és Szabó Éva Mária, 10. C osztály
  • Dúzs Enikő AnnamáriaFerenczi József és Józsa Szabolcs, 11. C osztály

 

MEGBECSÜLÉSRE MÉLTÓ HELYTÁLLÁS ÉS GYŐZELEM AZ ESSZÉÍRÓ PÁLYÁZATON!

Cséti Máté, iskolánk 11. B osztályos diákja eddig is közismert volt tanárai és osztálytársai előtt a modern történelem iránti rajongásáról. Máté, aki korábban több alkalommal is bizonyította kreatív és energikus hozzáállását a tanulmányi- és sportélet terén, a rá jellemző elkötelezettséggel vetette bele magát „Az 1956-os forradalom karcagi eseményei és az azt követő indokolatlan megtorlás” című esszépályázat teljesítésébe. A Karcagi Öregdiákok Baráti Köre által még 2020. januárjában kiírt pályázatra diákunk a távoktatási munkarend ideje alatt országos és regionális levéltári adatbázisok, források, szakcikkek feldolgozásával, terjedelmére nézve jelentős, 10 oldalas, közel 13 ezer karakteres írásművet nyújtott be több hetes intenzív munka gyümölcseként a 2020. május végi határidőre.

Máté „Kivonatok az 1956-os forradalom és szabadságharc karcagi kötődéseiből” című írásműve több szempontból is figyelemre méltó tartalommal bír. Diákunk egyrészt a digitalizációs technológiai fejlődés révén egészen új, eddig feldolgozatlan sajtó-levéltári forrásokat is feltárt. Másrészt a dolgozat értékét növeli, hogy lassan 15 éve jelent meg az utolsó, Karcag 1956-os történetéhez köthető tudományos feldolgozás, de a város ’56-os múltismeretének írott munkái zömében 20 évnél is régebbi írások, így diákunk a digitalizációs fejlődés révén online kereshetővé vált levéltári anyagok terén végzett kutatásával hozzá tudott járulni ezek bővítéséhez. Osztályfőnöke és történelemtanára, Dr. Pintér Zoltán Árpád tanár úr tanácsára Máté Karcag város forradalom alatti múltjából a gimnázium és forradalom közötti kapcsolatra koncentrált, mely kapcsolódási pontok a Karcagi Öregdiákok Baráti Köre, e pályázat kiírói számára is emlékezetesek lehettek. Különösképp Filep István egykori gimnáziumi tanár szerepének feltárását, a Karcagi Híradó nevű, 10 számot megért forradalmi röplap szerkesztése miatti meghurcolásának részleteit sikerült a dolgozatban alaposan körbejárni.

Cséti Máté érett, megbecsülésre méltó mentalitását, példaértékű hozzáállását talán dolgozata utolsó sorai bizonyítják a legfényesebben:

Filep tanár úr sorsának feltárása szerintem számomra egy ablakot nyitott Karcag 1956-os múltjába, egy igazság és jogegyenlőség nélküli korba, de e képzeletbeli ablakból minden és mindenki nem látható. (…) Dolgozatommal tisztelegni kívánok egykori diáktársaim bátor fellépése, a forradalom ügye melletti elköteleződése mellett!

Máté írásművének elkészítéséhez, pályázati győzelméhez gratulálunk, jövőre esedékes emelt szintű történelem érettségijéhez, terveinek megvalósításához minden jót, Isten gazdag áldását kívánjuk!

Dr. Pintér Zoltán Árpád

A dolgozat itt olvasható: Kivonatok az 1956-os forradalom és szabadságharc karcagi kötődéseiből

Pályázat - Az 1956-os forradalom karcagi eseményei és az azt követő indokolatlan megtorlásPályázat - Az 1956-os forradalom karcagi eseményei és az azt követő indokolatlan megtorlás


 

H A L A S Z T Á S

Kedves Diáktársaim!

A közelgő áprilisi összejövetelünkig nem valószínű, hogy a járványügyi helyzet lényegesen javulna, sőt félő, hogy addig inkább romlik.

Rendezvényeink alacsony létszáma miatt ezekre hatósági tilalom ugyan jelenleg nincsen érvényben.

De nem is elsősorban az egymással való találkozás jelent veszélyt számunkra, hanem a tömegközlekedés során vagyunk kitéve leginkább a fertőzésnek, ami a mi korunkban köztudottan komoly kockázat.

Jobb, ha betartjuk a jótanácsot, és otthon maradva, nem tesszük ki magunkat értelmetlen veszedelemnek.

Ezért, mások aggodalmára is tekintettel, az ápr. 9.-ére tervezett előadást mind a résztvevők, mind az előadó vonatkozásában lemondom, egy alkalmasabb időpontra halasztva azt.

Tisztelettel: Bihari László KÖBK titkár


 

Darányi Mariann meteorológus, 2`020.márc.4 A kényszerűségből márc. 4.-ére, szerdára tett összejövetelünk vendége Darányi Mariann meteorológus volt, aki „Olyan, mint az időjárás” címmel tartott előadást.

Ennek keretében laikusnak is közérthetően betekintést nyertünk a rég kezdődött megfigyelések, a korszerűsödő adatgyűjtések (felszíni, magaslégköri, radar, műhold), a rendkívüli mennyiségű adattárolás (bonyolult térképek növekvő kapacitású számítógépeken), komplikált adatfeldolgozás (differenciálegyenletek), mindennapjaink szokásos előrejelzése, figyelmeztető jelzések az élet- és vagyonvédelem területeire.

A gazdagon illusztrált előadás itt is megtekinthetőde a téma iránt érdeklődők további, a meteorológia tudományát az élet mindennapjaival összekapcsoló írásával találkozhat az interneten a "Darányi Mariann, időjárás" keresési kulcsot megadva.

A Karcagi Öregdiákok Baráti Köre, 2020.03.04, Darányi Mariann meteorológus előadása: Olyan, mint az időjárás

A Karcagi Öregdiákok Baráti Köre, 2020.03.04, Darányi Mariann meteorológus előadása: Olyan, mint az időjárás  


 

Kedves Diáktársaim!

Szervezési okok miatt  soron következő, márciusi összejövetelünk nem a szokásos csütörtöki napon, hanem 2020. márc. 4. szerda 14 órakor lesz.

A Magyar Építőművész Szövetség (MÉSZ) termének rendelkezésünkre állása miatt kellett módosítanunk, ahol az utóbbi hónapokban szívességből befogadnak minket.

A mellékelt meghívó szerint Darányi Mariann meteorológus előadásának címe: 

Olyan, mint az időjárás 


 

Programváltozás

Változik a márciusi és az áprilisi programunk is:

2020. márc. 4. szerda 14:00 óra Budapest Építész pince: Darányi Mariann meteorológus Olyan, mint az időjárás

2020. ápr. 9. csütörtök 15:00 óra Budapest Építész pince: Dr. Bihari László Ádám sebész A transzplantáció a medicina űrhajózása

2020. máj. 7. csütörtök Paks Atomerőmű: Kovács Pál államtitkár, a Paksi Atomerőmű üzemlátogatása. A jelentkezéseket Cséti Imre várja This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. E-mail címen vagy a 30-259-5126 mobilszámon. Jelentkezési határidő.: ápr. 25. szombat – max. létszám: 40 fő


 

Vendégünk: Orvos-Tóth NoémiFebruár 6.-i összejövetelünk vendége Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus volt. Örökölt sors, Családi sebek és a gyógyulás útjai c. nagysikerű könyvéről beszélt. 

A témával kapcsolatosan idézhetjük tőle:

„A legtöbb esetben döbbenten tapasztaljuk majd – amit a modern kutatások eredményei is igazolnak -, hogy felmenőink traumái, feldolgozatlan félelmei, kapcsolati törései még a halálukkal sem enyésznek el, hanem bennünk élnek tovább. Az egykori háborús üldöztetés a mi életünkben depresszió formájában jelentkezik, a kitelepítés traumája állandó bizalmatlanságban, az árván maradt dédmama kötődési vesztesége párkapcsolati kudarcokban, az öngyilkos nagypapa eltitkolt története pánikzavarban – hogy csak néhány lehetséges példát említsek.

Számomra ma már egyértelmű, hogy egyetlen ember sorsa sem érthető meg transzgenerációs szemlélet nélkül. Ha szeretnénk megszabadulni kínzó tüneteinktől, vagy megváltoztatni zavaró viselkedési és érzelmi mintáinkat, fel kell tárnunk családunk múltját. 

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors, Családi sebek és a gyógyulás útjaiEz gyakran nem egyszerű feladat, mert sok titkot, kimondatlan feszültséget hurcolunk magunkkal, és adunk tovább generációról generációra. A tabutémák pedig megakadályozzák, hogy egészségesen és őszintén kapcsolódjunk egymáshoz és önmagunkhoz.

Ebben a könyvben szeretném végigvezetni az olvasót egy transzgenerációs önismereti úton, hogy saját életében tetten érhesse és helyrehozhassa a múltból megörökölt negatív érzelmi viszonyulásokat és viselkedési mintákat.”  

 Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors, Családi sebek és a gyógyulás útjai 


 

1956 KARCAGON - TÖRTÉNELMI PÁLYÁZAT

Kedves Diáktársaim!

Jó hete beszéltem Kisari Katalinnal, gimnáziumunk igazgatóhelyettesével, akivel hagyományosan jó kapcsolatunk alakult ki a B. Major tanárúr emléktáblája maradék pénze jutalmazásra fordításában.

Miután az új témában is analóg akciót gondoltunk, megkértem, hogy segítsen előmozdítani az 56-os emlékművünk kapcsán a maradék pénzünk tervezett felhasználását. (Ami köztudottan az alkotó, Györfi Sándor Kossuth-díjas szobrász jóvoltából keletkezett.)

Valószínűleg ennek eredményeként hamarosan javaslatot kaptam Tóth Barna igazgató úrtól a pályázat formájára.

Gyors egyeztetést követően ez a mellékelt alakban kerül kiírásra.

Az átutalás Cséti Imre részéről hasonlóan történik majd, mint szokott a B. Major emléktábla maradék pénze esetén.

Tisztelettel: Bihari László KÖBK titkár 


 

Baráti Körünk 2020. jan. 9.-i összejövetelén Dr. Bartha Júlia néprajzkutató és turkológus, a szolnoki Damjanich János Múzeum nyugalmazott néprajzi osztályvezetője volt a vendégünk.

A turkológiának Karcagon komoly gyökere van, amit Németh Gyula és Mándoky Kongur István neve is fémjelez.

Júlia eddigi életműve is igen nagyon gazdag, kb. 150 tételben sorolják fel könyveit, cikkeit, szerkesztői munkáit.

Dr. Bartha Júlia előadása a Karcagi Öregdiákok találkozóján

Jelen előadásának címe: Keleti örökség a Kunság népi kultúrájában, amit a hallgatóság nagy érdeklődéssel figyelt.

Az előadás képekben gazdag anyaga itt is megtekinthető.

Dr. Bartha Júlia előadása a Karcagi Öregdiákok találkozóján


 

Copyright © 2016. All Rights Reserved.